Pro zastínění exteriéru budovy, tedy oken, fasády, terasy, nebo jiných ploch se používá mnoho různých stínících prvků a systémů. Zřejmě nejpoužívanějším a v současnosti nejrozšířenějším venkovním stíněním jsou venkovní žaluzie. Jedná se o hliníkové žaluzie s lamelami, které jsou instalovány před okno do okenního otvoru, nebo před tento otvor jako součást fasády.
Venkovní žaluzie se dělí na různé typy, určující je především tvar lamely žaluzie, existují tři základní tvary lamel C, Z, S – podle nich se označují i žaluzie v kombinaci s šířkou dané lamely, například žaluzie s tvarem lamely C a šířkou lamely 80 mm se označuje jako C80, C-80, Cetta 80 atd. Každý výrobce si označení určuje sám, jsou ale velmi podobné.
Lamely mají šířky od 50 mm až po 93 mm (někteří výrobci vyrábí výjimečně i atypicky širší žaluzie např. 120 mm). Nejpoužívanější typ venkovní žaluzie byl dlouho typ C-80, ale v posledních letech je velmi používaný typ Z-70 a Z-90, které mají vyšší odolnost proti větru, mají integrované těsnění a dokáží prakticky dokonale zatemnit.
Nejnovější typ venkovní žaluzie je typ S 65 a S 90, které jsou funkcí a vlastnostmi velmi podobné žaluziím Z 70 a Z90, ale jejich tvar je více zaoblený a podobá se vlnce nebo písmenu S podle kterého nese název.
Venkovní žaluzie mohou být ovládány klikou, ve výjimečných provedeních také šňůrou, ale v dnešní době je převážná část venkovních žaluzií již vybavena elektromotorem, popřípadě elektromotorem s přijímačem, ovládání je poté komfortní a žaluzie jsou poté většinou napojeny na řídicí systém domu a pomáhají tak zlepšovat tepelnou pohodu a redukovat tepelné ztráty nebo přehřívání interiéru.
Venkovní žaluzie se hodí především pro větší plochy jako stínení oken, nebo prosklených ploch fasád a zimních zahrad. Šíře venkovní žaluzie může být až 6m a výška až 4m. Venkovní žaluzie nejsou bezpečnostní prvek, nezabrání zlodějům ve vstupu do objektu. Existuje ale také provedení venkovní žaluzie s řetězovým vedením v lištách a speciálním mechanismem, ty už nelze nadzvenout a fungují tedy jako bezpečnostní zábrana proti zlodějům atd.
Venkovní žaluzie regulují intenzitu světla v interiéru a naklápěním a stahováním lamel přispívají k udržení tepelné pohody v interiéru. Venkovní žaluzie nefujgují jako tepelný izolant a nemají izolační funkci tak jako venkovní rolety, které přispívají k redukci tepelných ztrát objektů.
Venkovní žaluzie od Firmy Isotra a.s. jsou vyvíjené a testované ve vývojové centru v Opavě, jako jeden z mála světových výrobců si navrhuje firma Isotra i veškeré válcovací tratě a komponenty ve svěm vývojovém centru.Většina ostatních výrobců si stroje nakupuje a nejsou tak schopní si parametry nastavovat a vyvíjet dle svých potřeb a reagovat na potřeby zákazníků.
Spolu s venkovními žaluziemi jsou venkovní rolety nejpoužívanější stínící prvek objektů. Venkovní rolety mají nejen funkci stínící, ale také izolační, protože pomáhají snížit tepelný odpor objektu a navíc i částečně funkci bezpečnostní. Venkovní rolety zabraňují snadnému vniknutí do objektu, představují překážku, jejíž překonání trvá minimálně několik minut až desítek minut, plní tak i tedy i bezpečnostní funkci, i když na toto nejsou certifikovány a nelze na ně pohlížet jako na bezpečnostní prvek, který by byl pro zloděje nepřekonatelný.
Venkovní rolety existují v několika základních provedeních. Předokenní rolety jsou instalovány před okenní výplň ať už přímo na okno, nebo na fasádu a mohou být montovány dodatečně do otvoru, nebo v rámci stavby fasády jsou integrovány přímo do fasády a box rolety je schován uvnitř fasády nad oknem. Existují i nadokenní rolety, které se montují přímo s okny a jsou jejich součástí, box rolety je poté umístěn v otvoru v obvodové zdi nad oknem.
Venkovní rolety mohou být vybaveny integrovanou sítí proti hmyzu, která se navíjí do boxu rolety a vedení obstarávají rozšířené vodící lišty, ve kterých jezdí i profil pro síť proti hmyzu.
Pancíř venkovní rolety je tvořen lamelami z hliníku, které mají uvnitř PUR pěnu, která zlepšuje tepelný odpor pancíře. Rolety bývají nejčastěji ovládány trubkovým motorem,
Venkovní rolety mohou být ovládány manuálně -páskou, nebo šňůrou, ale ve většině případů trubkovým motorem, který je integrován do hřídele, která navíjí pancíř rolety a zajišťuje stahování a vytahování rolety automaticky. Velmi oblíbený je dálkový motor například Somfy Oximo, nebo motory nové generace od firmy Somfy s protokolem IO a napojením na systém Tahoma.
Markýzy - jak vybrat vhodný typ?
Velmi častou formou stínění teras, velkých ploch balkónů, nebo zimních zahrad jsou markýzy, které jsou různých druhů a forem.
Terasové markýzy slouží k zastínění teras, tak aby stínily plochu pod nimi a vytvářely tak příjemné klima pro sezení na terase v letních měsících. Mohou být kloubové, to znamená, že mají kloubová výsuvná ramena a nemají krycí box navíjecího válce s látkou.
Příkladem takové markýzy je markýza Stela od českého výrobce firmy Isotra a.s.. V případě polokazetové konstrukce, tedy markýzy s boxem, který kryje navíjecí válec s látkou je variantou polokazetová markýza Stela Kompakt. Box markýzy má funkci ochrannou, chrání markýzovou látku v zataženém stavu před povětrnostními vlivy – déšť, sníh, vítr a nečistoty…
Velmi oblíbená varianta terasové markýzy je kazetová markýza – to znamená, že box markýzy kryje nejen navíjecí válec, ale také kompletně uschová ramena markýzy při zataženém stavu v boxu. Toto provedení je finančně náročnější, než standartní kloubové markýzy, ale z praktického a estetického hlediska je nejvýhodnější. Takovými kazetovými markýzami jsou markýza Emma, markýza Corsica, která má navíc i LED podsvícení boxu a markýza Casablanca s krásným oválným tvarem kazety.
Markýzy mohou být i sklápěcí, využívají se především pro stínění výloh obchodů a jsou potisknuté reklamní grafikou, takovými markýzami jsou například sklápěcí markýza Italia a Italia box s krycím boxem navíjecího válce.
Pro boční zastínění před sluncem, nebo jako stahovací boční stěna pro balkóny se využívají boční markýzy s vertikálním boxem.
Náročnější formou markýz jsou markýzy pro stínění střešních skel zimní zahrady. Tyto markýzy se montují na střechu zimní zahrady a zabraňují průchodu slunečních paprsků na střešní skla zimní zahrady.
Žaluzie24.eu zajišťuje montáže markýz po celé ČR a SK.
Screenové rolety
Velmi moderní a v poslední době často využívaným systémem stínění jsou screenové rolety. Screen je v tomto případě označení pro speciální tkaninu, která je složena většinou z rastru ze skelných vláken potažených PVC, takto vyráběné potahy jsou poté velmi odolné a rozměrově stálé.
Další výhodou je chování screenových látek, díky miniaturním otvorům zabraňují průniku přímého slunečního svitu, ale zároveň propouští tlumené světlo. Interiér je tedy přirozeně osvětlený, ale nepřehřívá se a světlo neoslňuje. Screenové rolety jsou díky vlastnostem látek velmi odolné proti větru a povětrnostním vlivům. Screenové rolety neruší vzhled fasády, jsou prakticky minimálně viditelné, protože se většinou umísťují do schránek ve fasádě a samotná látka je velmi nenápadná.
Zip Screen je typ screenové rolety, která má speciální systém napínání látky po celé výšce rolety a tím zabraňuje pohybům látky při silném větru a odolává velmi vysokým rychlostem větru bez omezení. Screenové rolety Zip se také velmi často využívají jako boční stínění stěn zimních zahrad a pergol.
Standartní screenové rolety mají boční vedení pomocí lišt nebo ocelového lanka, mohou být v provedení bez horního boxu jako například screenová roleta LITE, nebo s horním krycím boxem, jako rolety Screen GW. Screenové rolety se hodí na všechny druhy fasád a vynikají díky specifickým vlastnostem látky a celé konstrukce rolety umožňující všestranné použití.