Pro stínění interiéru budov existuje mnoho typů stínění, rozlišují se podle funkce, materiálu, ovládání, nebo jiných vlastností. Stále nejoblíbenější formou interiérového stínění jsou interiérové horizontální žaluzie s hliníkovými lamelami.
Nejčastější formou těchto žaluzií jsou žaluzie do plastových oken ovládané kuličkovým řetízkem. Kuličkový řetízek je u tohoto typu žaluzie jediný ovládací prvek, který zároveň umožňuje naklápění lamel žaluzie a také jejich vytahování nebo stahování. Žaluzie se montují na okenní křídlo mezi zasklívací lišty a jsou vybaveny silonovými bočními lanky pro zajištění polohy u skleněné výplně i při otevření okna do výklopné pozice.u různých výrobců se tyto žaluzie označují různými obchodními názvy například: Isoline, ISO-žaluzie, ISSO, IDK, IDS, atd. Na e-shopu žaluzie24.eu naleznete produkty Hit I a Hit II.
Existují také interiérové žaluzie typu Systém 25 - mají stejně jako řetízkové žaluzie lamely šířky 25 mm a mohou se ovládat kuličkovým řetízkem, nebo otočnou tyčí nebo klikou, ale na rozdíl od žaluzie Hit se mohou montovat na stěnu, nebo strop okenního výklenku, nebo kamkoliv jinam pomocí univerzálního držáku žaluzie. Tento typ se tedy dá využít například pro rozdělní místnosti, nebo pro montáž do velké okenní plochy vede sebe.
Pro zastínění velkých ploch fixních oken, nebo velkých prosklených ploch kanceláří se dají použít jumbo žaluzie s lamelami šířky 35 mm, nebo 50 mm, které lze použít až do šíře 3,5 m a výšky 3 m, spolehlivě tak zastíní jakoukoliv plochu v interiéru. Na eshopu naleznete žaluzie Cetta 35 Eco a Cetta 50 Eco
Interiérové žaluzie mohou být také z jiného materiálu než hliník, většinou jsou to dřevěné žaluzie s dřevem z lípy, které svými vlastnostmi vyhovuje tomuto použití, nebo bambusové žaluzie. Bambusové lamely se vyznačují oproti dřevěným lamelám menší tloušťkou materiálu a tím i nižším nábalem.
Tento druh stínění je velmi populární v okolních státech jako Rakousko, Polsko, Německo. Látkové rolety jsou nejen stínící ale ve velké míře hlavě dekorační prvek celého interiéru. Výhodou je výběr z mnoha typů a barev látek.
Rolety jsou standardně ovládány kuličkovým řetízkem, nebo také elektromotorem, popřípadě s dálkovým ovládáním.
Látkové rolety Verra 28 a Verra 50 jsou zástupci standartních rolet s plastovými komponenty, které mohou být vybaveny i látkou typu den a noc (zebra), která je velmi populární pro moderní interiér.
Roleta Verra metal zase představuje typ rolety s kovovými držáky a komponenty. Rolety mohou být i v boxu, takzvané kazetě, tak aby byla látka uvnitř navinutá a skrytá, takovou roletou je například roleta Verra Semi od firmy Isotra.
Látky rolet se mohou lišit složením materiálu, barvou a také optickými a tepelnými vlastnostmi. Existují látky stínící, které propouští tlumené světlo procházející přes materiál, ale zabraňují přímému světlu, nebo látky typu Dimout, tedy velmi stínící až zatemňující a také látky typu Blackout, tedy dokonale neprůsvitné látky, které nepropouští žádné světlo.
Patří k nejoblíbenějším a nejvíce používaným stínícím prvkům především v kancelářích, ordinacích, učebnách, vždy tam, kde vzniká nutnost zastínit velkou plochu s možností regulace. Vertikální žaluzie dokáží plochu plně zastínit, ale látkové pruhy – lamely lze stahovat a hlavně naklápět a tím plynule regulovat intenzitu světla v místnosti. Lamely u vertikálních žaluzií jsou pouze 2 druhů podle šířky pruhu a to 127 mm jako standartní a také 89 mm jako úzké.
Ovládání vertikální žaluzie je docíleno pomocí šňůry, jejímž stahováním stahujeme a roztahujeme lamely po šířce vertikální žaluzie a pomocí kuličkového řetízku, kterým naklápíme lamely žaluzie.
Lamely žaluzie jsou na spodním okraji vybaveny plastovým závažím spojeným mezi sebou kuličkovým řetízkem, tak aby se všechny lamely otáčely stejnoměrně.
Místo vertikálních žaluzií se v poslední době velmi často využívají takzvané japonské stěny neboli japonské závěsy. Tento systém využívá ke stínění také látkové pruhy, ale ty již nemají šířku 127 mm, šířka panelu u japonských stěn bývá okolo 50 cm a je individuální u každé stěny, podle šířky stěny a počtu panelů, které se v ní posunují v drážkách.
Japonské stěny se rozlišují právě podle počtu drážek, které jsou dvou až pěti drážkové. V každé drážce se může pohybovat jeden, popřípadě více panelů s látkou. Panel je na spodním okraji vybaven závažím, díky kterému látkové panely drží tvar a nevlají při otevřeném okně, nebo průvanu. Japonské stěny se dají vyrábět do šířky 5,4m popřípadě více při spojení více stěn do jednoho spojeného profilu. Ideálně se hodí do rodinných domů s velkými prosklenými plochami při HS portálech, nebo posuvných dveřích na terasu, nebo do moderních kanceláří.
Ovládání japonských stěn je docíleno tyčí, jejímž taháním posouváme jednotlivé panely nebo sestavu panelů, popřípadě místo tyče může být použita šňůra otáčející převod posunující panely, popřípadě může být japonská stěna ovládaná i dálkovým elektromotorem.
Tento moderní stínící prvek se velmi rozšířil na západ od našich hranic především v Německu, Holandsku a Francii. Plisse žaluzie v těchto zemích nahrazuje interiérové hliníkové žaluzie díky nesporným přednostem oproti standartním žaluziím. Plisse tvoří plisovaná látka natažená mezi dvěma hliníkovými profily, která se při stažení skládá na sebe podobně jako harmonika. Plisse může být stahováno zespoda nahoru anebo opačně a dokonce oběma směry zároveň, což běžná interiérová žaluzie neumí.
S plisse tak můžete stínit jen spodní část okna a zbytek nechat bez stínění, což může být výhodné pro umožnění čistého výhledu z okna v úrovni očí. Plisse žaluzii je také možné vyrobit do různých atypických tvarů, lichoběžníky, trojúhelníky a jiné. Ovládání plisse žaluzií je velmi jednoduché, nejoblíbenější je madlo uprostřed profilu, které stahuje a vytahuje látku, možné je i ovládání šňůrkou.
Plisse žaluzie se mohou vyrobit i jako typ pro střešní okna a skla střechy zimní zahrady, plisse má v tomto případě v látce vedené ocelové lanka a ty drží plisse v horizontální poloze aby se neprověšovalo. Látek plisse je mnoho, ať už velmi průsvitné nebo stínící, popřípadě odrážející paprsky pomocí perleťové vrstvy až po dokonale neprůsvitné. Existují i dvojíté látky, takzvané Honeycomb nebo Duette, ty jsou poměrně zajímavým doplňkem okna a umožňují skrýt vodící šňůrky, které jsou u standardního plisse viditelné.
Plisse se také může vyrobit jako plisse den a noc umožňující kombinaci látek pro denní dobu, tyto látky jsou většinou více propustné a látky pro zatemnění interiéru, která zastíní a nepropouští světlo do místnosti.